Ultrasonografia

Comment

Bez kategorii

Ultrasonografia – popularnie i w skrócie USG. Pierwsze ultrasonografy wprowadzone zostały do użytku szpitali na przełomie lat sześćdziesiątych  i siedemdziesiątych XX wieku. Pierwszym klinicznym zastosowaniem była diagnostyka płodu, natomiast doświadczenia nad wykorzystaniem ultrasonografii w diagnostyce prowadzone były w trakcie II wojny światowej i zaraz po niej.

Aparaty USG wykorzystują zjawisko rozchodzenia się, odbicia oraz rozproszenia się fal ultradźwiękowych na granicy ośrodków, przy stałej prędkości fali w różnych tkankach równej 1540 m/s.  W medycynie wykorzystuje się częstotliwość w zakresie ok. 2-50 MHz. Taka fala ultradźwiękowa generowana jest przez impuls elektryczny przy użyciu zjawiska piezoelektrycznego. Zostało to opisane przez braci Curie w latach 1880 i 1881. Przy odpowiednim wykonaniu USG, badanie to jest na ogół bezpieczne. Dzięki  łatwemu dostępu, nieinwazyjności, małych kosztów, oraz uzyskania obrazu w czasie rzeczywistym badania przeprowadzone za pomocą ultrasonografów są bardzo popularne.

ACUSON

Jednym z popularniejszych zastosowań ultrasonografii jest USG naczyń krwionośnych. Wykorzystuje się do tego zjawisko Dopplera. Zjawisko Dopplera polega na powstaniu różnicy częstotliwości wysyłanej przez źródło fali oraz zarejestrowaniu tego  przez obserwatora, który porusza się względem fal. Dzięki temu możemy ocenić prędkość oraz kierunek przepływu krwi w naczyniach, oraz dzięki nieinwazyjności jest obecnie najpopularniejszym typem badań naczyń pozwalającym na dokładną ocenę zmian w dużej ilości przypadków. Metoda ta wykonywana jest w skleroterapii. Dzięki nowej generacji aparatury ultrasonograficznej istnieje możliwość wykonania badania ultrasonograficznego w domu pacjenta (w tym badanie dopplerskie).

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *